Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią
Znajdujesz się na: Strona główna / Aktualności / Karta Ratownicza w pojeździe

Dodane przez: Olgus998 | Dodane dnia: 09-01-2014 | Czytane: 4134 razy

W momencie, gdy ludzkie życie jest zagrożone, każda sekuda jest na wagę złota. Dlatego strażacy m.in. z Polski, Niemiec czy Holandii namawiają kierowców do umieszczania w swoich pojazdach Karty Ratowniczej.

Karta ratownicza (tzw. rescue sheet) to informacja w formacie a4 dla służb ratunkowych przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi elementami umiejscowienia m.in. wzmocnień karoserii (są one umiejscowione w różnych częściach pojazdu. W chwili, gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie - pękają) czy rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa.

Rozwiązanie to zostało przyjęte w wielu europejskich krajach. Dzięki niemu strażacy mogą skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, czyli o 6 do 9 często decydujących minut.

 "Tutaj czas jest elementem kluczowym. Najważniejsza jest ta pierwsza godzina, którą w ratownictwie nazywa się złotą godziną" - powiedział Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Wiesław Leśniakiewicz.

Znaleźć je można w internecie na stronie www.kartyratownicze.pl oraz bezpłatnie w około 100 punktach dealerskich i serwisowych oraz niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych na terenie całego kraju.

W Polsce w 2013 roku ratownicy techniczni straży pożarnych interweniowali 49 tys. razy. W 3,5 tysiącach przypadków, by dotrzeć do uwięzionych w pojazdach osób, użyto sprzętu hydraulicznego. - podaje portal wnp.plJeśli już takową kartę (odpowiednią do modelu naszego samochodu) mamy, to po złożeniu należy umieścić ją w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierującego. Dodatkowo, by ratownicy wiedzieli, że kartę posiadamy, najkleić trzeba od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy, specjalną naklejkę informacyjną.

Punkty wydawania kart można sprawdzić tutaj, z kolei Kartę Ratunkową można wydrukować z tej strony. Jednak (dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty) organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

Foto: kartyratownicze.pl oraz źródła własne

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco!

Wyślemy na Twój adres informację, abyś nie ominął niczego.

Logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasło? Przypomnij!

Najnowsze zdjęcia użytkowników
Reklama
Najnowsi użytkownicy
macieker12
macieker
Cristal
dzezmen
sebastiano925

W serwisie jest: 0 zarejestrowanych użytkowników i  89 gości.

Nasz świeżak: macieker12.


Strona GłównaAktualnościRedakcjaRejestracjaO nasOferta reklamowaOferta szkoleniowaFAQPolityka prywatności

Wszelkie prawa zastrzeżone - Remiza.com.pl - 2006 - 2011 | ISSN 2080-2625

strony www Gdańsk MiroArt MiroArt - od początku z nami!
Kopiowanie jakichkolwiek treści z serwisu bez zgody autora surowo zabronione.
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy użytkowników.