Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią
Znajdujesz się na: Strona główna / Artykuły / Ochotnicza Straż Pożarna w Sierakowicach

Dodane przez: Mateusz | Dodane dnia: 15-12-2009 | Czytane: 5136 razy

Ochotnicze straże pożarne w naszym kraju mają się coraz lepiej, z zazdrością spoglądamy na zachód, gdzie tamtejsi ochotnicy posiadają praktycznie wszystko, by ratować ludzkie życie i dobytek. Nie znaczy to, że w Polsce jesteśmy całkowicie w średniowieczu. Istnieje wiele jednostek, które dorównuje poziomem tym z zachodu, jedną z nich nawet miałem okazję odwiedzić, przyznam że zawsze chciałem tam wpaść z wizytą.

Mowa tutaj o Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach (pomorskie, powiat kartuzki). Druhny i druhowie możecie śmiało pozazdrościć druhom z tejże jednostki. Nie tylko sprzętu o którym piszemy poniżej, ale także współpracy z samorządowcami i prywatnymi sponsorami, których na tym terenie jest na pęczki.

Sierakowice jest dużą kaszubską wsią położoną w województwie pomorskim, powiecie kartuskim, w gminie Sierakowice. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 8 tysięcy w samej wsi, zaś w samej gminie około 17 tys. Powierzchnia za którą odpowiedzialni są strażacy to około 182,36 km2 , oczywiście należą oni do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, więc działać mogą w różnych częściach kraju w przydzielonej im kampanii gaśniczej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sierakowicach powstała 22 lutego 1925 roku i w skład jej Zarządu wchodzili:

 • Prezes: Stefan Formela
 • Sekretarz: Oponowski,
 • Skarbnik: Leon Konkol, 
 • Naczelnik: Wiktor Sass, 
 • Zastępca naczelnika: Al. Brylowski,
 • Gospodarz: Leon Spredtka.

Statut OSP zatwierdzono urzędowo w dniu 08.12.1926 roku z wymienieniem następujących nazwisk członków:

 • Stefan Formela - księgarz,
 • Wiktor Sass - kupiec,
 • Leon Konkol - gospodarz,
 • Stefan Gronowski - bankowiec,
 • Michał Bylowski - urzędnik,
 • Teofil Laskowski - fryzjer,
 • Robert Koka - mistrz stolarski,
 • Franciszek Klimek - mistrz stolarski,
 • Ignacy Stencel - kupiec,
 • Jan Pepliński - mistrz piekarski,
 • Nikodem Kobuch - mistrz stolarski,
 • Alojzy Pepliński - handlowiec,
 • Brunon Dobrowolski - mistrz piekarski,
 • Leon Spradtka - mistrz kowalski.

Pismo o zatwierdzenie Statutu przekazane zostało do Wydziału Powiatowego w dniu 22.10.1924 roku i podpisane przez Prezesa Formelę i Sekretarza Gronowskiego. Pospolita na ten czas sikawka ręczna oraz kilka metrów węża to było wówczas całe wyposażenie jednostki. Pierwszą strażnicą była stodoła miejscowego rolnika, natomiast środkiem lokomocji były konie i wóz. W okresie międzywojennym zaadoptowany na strażnicę został budynek, który służył do drugiej wojny światowej. W budynku tym mieścił się również Posterunek Policji. Budynek ten stoi do dnia dzisiejszego na ul. Dworcowej i jest budynkiem mieszkalnym.

Oto krótki spis historyczny z dziejów jednostki:

 • W 1941 roku rozpoczęto budowę strażnicy przy obecnej ul. Dworcowej , którą w 1968 roku zmodernizowano dla potrzeb wykonywanych zadań.
 • 1947 rok - jednostka otrzymuje pierwszy samochód marki Fordson,
 • 1955 rok - jednostka otrzymuje samochód pożarniczy GM-8 na podwoziu Star, natomiast samochód Fordson zostaje przekazany do Sulęczyna,
 • 1969 rok - jednostka otrzymuje samochód GBAM Star 26,
 • 1974 rok - jednostka otrzymuje drugi samochód bojowy Żuk i zostaje przekwalifikowana na jednostkę typu S-2,
 • 1976 rok - jednostka otrzymuje pierwszy sztandar ufundowany przez społeczeństwo. Od momentu nowego podziału administracyjnego oraz wraz ze zwiększającym się zakresem działań dotychczasowa baza lokalowa staje się niewystarczająca i w roku 1986 zostaje położony kamień węgielny pod nową strażnicę przy ul. Ks. B. Sychty 2, obecną siedzibę, która zostaje oddana do użytku 24 lipca 1988 roku.
 • 1986 rok - jednostka otrzymuje samochód GBM na podwoziu Star 200, a samochód GBAM zostaje przekazany do Kamienicy Szlacheckiej,
 • 1987 rok - jednostka otrzymuje samochód GCBA Jelcz 004 i staje się jednostką typu S-3,
 • 1991 rok - jednostka funduje sobie drugi sztandar wykonany według nowych wzorów,
 • 1995 rok - jednostka decyzją Komendanta Głównego PSP zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz otrzymuje nowy samochód GBAM na podwoziu Star 244, a samochód GBM zostaje przekazany do Kamienicy Królewskiej,
 • 1996 rok - jednostka otrzymuje samochód ratownictwa technicznego SLRT na podwoziu Poloneza,
 • 1997 rok - Samochód SLRT zostaje wyposażony w sprzęt ratownictwa technicznego i zostaje wprowadzony do podziału bojowego, a jednostka staje się jednostką typu S-4,
 • 1999 rok - w samochodzie GCBA Jelcz 004 zostaje zmienione nadwozie,
 • 2001 rok - jednostka otrzymuje samochód GLBM na podwoziu Lublin III, natomiast samochód GLM zostaje przekazany do OSP Rokiciny.
 • 2003 rok - do podziału bojowego zostaje wprowadzona łódź ratownicza,
 • 2004 rok - jednostka otrzymuje samochód ratownictwa technicznego SLRT na podwoziu Ford,
 • 2005 rok - samochód SLRT Polonez zostaje wycofany z podziału bojowego a zastępuje go SLRT Ford,
 • 2009 rok - zostaje zakupiony i wprowadzony do podziału bojowego samochód GCBA SCANIA, natomiast GCBA JELCZ zostaje sprzedany do Gminy Czarna Dąbrówka.

Strażacy z Sierakowic należą do czołówki polskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych pod względem wyjazdów do zdarzeń, szkoleń, a także wyposażenia. W głównej mierze jest to zasługa samych strażaków którzy z naczelnikiem na czele dbają o to wszystko silną ręką. Na współpracę z władzami samorządowymi nie ma co narzekać, według mnie jest ona na najwyższym poziomie. Jeżeli coś strażakom potrzeba, wójt natychmiast skory jest do pomocy. Rozmawiając z Komendantem jednostki od razu odniosłem wrażenie, że to jest człowiek na właściwym miejscu - doskonale zna potrzeby jednostki i swoich podopiecznych.

Dzięki sponsorom, których jest wielu druhowie mają możliwość powiększać swoje zaplecze, to właśnie dzięki nim rozbudowali swoje biuro, a także mały salon, gdzie można spokojnie obejrzeć film, czy pograć w gry na konsoli wideo. Sami strażacy nie pobierają do własnych kieszeni ekwiwalentu - wszystko idzie na wspólne konto. Właśnie z tych funduszy, które wypracowali aż 20 000 zł poszło na nowy samochód ratowniczo - gaśniczy marki Scania o którym już pisaliśmy wcześniej. Jak mówią - dzięki tym pieniądzom jesteśmy w stanie się rozwijać sprzętowo, a nie czekać jak większość na standardowe zakupy, które w większości innych jednostek tylko uzupełniają zużyty sprzęt.

Druhowie w swojej strażnicy posiadają dość sporą salę do zabaw, która jeszcze według ich zapewnień ma zostać modernizowana. Oprócz tego standardowo łazienka, prysznic, salon o którym wspominałem wcześniej,w którym znajdują się duży telewizor oraz biuro gdzie spotykają się codziennie strażacy z komputerem w którym można śmiało przeglądać sieć globalną.

Największym zaskoczeniem dla mnie to mały pokoik w którym znajduje się pełne zaplecze do kierowania i koordynacją akcjami ratowniczo - gaśniczymi do których wyjeżdżają strażacy. Z tego co zrozumiałem ma być to rezerwowe centrum kryzysowe, które ma być osobno zasilane i wyposażone w potrzebny sprzęt komputerowy. Tam też swobodnie według zapotrzebowania podczas alarmowania można otworzyć poszczególne bramy w boksach garażowych, dzięki temu przybywający do strażnicy strażacy podczas alarmu wiedzą jakie auta mają się udać do danego zdarzenia.

Jeżeli chodzi o sam garaż - rewelacja, tak jak już można wnioskować po wcześniejszym opisie - bramy są otwierane automatycznie, w garażach znajdują się cztery samochody plus łódź ratunkowa. Wszystko ma swoje miejsce, mały kącik warsztatowy, półki na zapasowe butle do aparatów powietrznych jak i sam agregat do uzupełniania w nich powietrza. Każdy ze strażaków posiada własny mundur do działań bojowych, które znajdują się w specjalnej imiennej szafce. Jak już wiecie nie każdą jednostkę stać na ten luksus, aby strażak w boju był lepiej wyposażony w sprzęt ochrony osobistej niż strażak zawodowy. To są właśnie plusy ochotników, szczerze to mamy więcej możliwości pozyskiwania sprzętu, funduszy niż właśnie zawodowcy.

Jak już wspomniałem jednostka posiada cztery samochody gotowe w każdej chwili do wyjazdu:

 1. GCBA 5/32 Scania P340 4×4 (449[G]61) - Nowy nabytek sierakowickich strażaków, samochód pierwszego rzutu. Pojazd wyposażony w wyciągarkę o napędzie elektrycznym i sile uciągu 7,5 t z liną o długości 30 metrów, oraz obrotowy maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie sterowany pilotem. Oprócz tego auto dysponuje niezależnym ogrzewaniem kabiny i przedziału autopompy oraz podgrzewanym zbiornikiem paliwa. Pojazd ma napęd terenowy. Posiada także, nowoczesne wyposażenie kabiny załogi z wbudowanymi w oparcia siedzeń aparatami powietrznymi. Wyposażony standardowo, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, szybkie natarcie, armatura wodna itp. Strażacy planują wyposażyć ją jeszcze w sprzęt ratownictwa technicznego - zestaw sprzętu hydraulicznego (kombi), sprzęt ratownictwa przedmedycznego PSP-R1, oraz piłę ratowniczą i poduszki niskociśnieniowe.
 2. GBAM Star 244 2,5/16 (449[G]64) - Nie tak stary, ale poczciwy Star 244, chluba polskiego pożarnictwa. W OSP Sierakowice jest to samochód drugiego rzutu. Wyposażony standardowo, armatura wodno-pianowa, agregat prądotwórczy, oddymiający, aparaty powietrzne itp. Idealny do działań w terenie. 
 3. SlRt Ford Transit - Lekki samochód ratownictwa technicznego. W jednostce pełni funkcję samochodu technicznego, który dysponowany jest do kolizji drogowych, wypadów oraz innych zdarzeń w których potrzebny jest ciężki sprzęt hydrauliki siłowej, pomoc przedmedyczna strażaków. 
 4. GLBM Lublin III - Można powiedzieć, że jest to samochód kwatermistrzowski służący do transportu sprzętu i ratowników na miejsce zdarzenia. Jednak sprzęt który posiada ten Lublin na sobie kwalifikuje go do porządnie wyposażonego GBA w innych jednostkach. 

Sierakowiccy strażacy w swoim ratowniczym taborze posiadają także łódź ratowniczą, która służy do działań ratowniczych, poszukiwawczych na akwenach wodnych.

Planów oraz możliwości mają bardzo wiele, dzięki dobrej organizacji, współpracy i wysiłku wielu osób udało się pozyskać to, czym w danej chwili dysponują. Nie jeden z nas strażaków z zazdrością spogląda na ich strażnice - dzięki nim wiemy, że ciężka społeczna praca nad rozwojem jednostki popłaca. Korzystajmy z każdych możliwości pozyskiwania środków, nie liczmy tylko na samorządy, które stać jedynie na utrzymanie. Od tych kilkunastu lat nasz zakres pracy stale się poszerza - nie stójmy w miejscu, także pod względem wyszkolenia.

Serdecznie dziękuje za możliwość zwiedzenia jednostki od kuchni, dziękuje również za miłą, strażacką atmosferę podczas pracy nad tym artykułem. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać i będziemy mieli okazję wspólnie z innymi szkolić nasze umiejętności.

Tagi:

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

#1 - kuczka1993 - 15-12-2009 01:12:00

Super macie tam na remizia.. ;))))) Gratuluje super artykułu Mateusz.. ;))))))

#2 - Mateusz - 15-12-2009 02:12:00

Tylko postaram się o lepsze zdjęcia, ale to już wkrótce.

#3 - kuczka1993 - 15-12-2009 02:12:00

A więc czekam ;)))))

#4 - Mateusz - 16-12-2009 10:12:00

Wszystkiego nie pokazałem, to trzeba zobaczyć.

#5 - fire man - 17-12-2009 11:12:00

Mogli by zrobić artykuł o KM PSP Radom mamy najnowsze Centrum Powiadamiania Ratunkowego i sporo niezłego sprzętu więc było by o czym pisać :)

#6 - fire man - 17-12-2009 11:12:00

Mogli by zrobić artykuł o KM PSP Radom mamy najnowsze Centrum Powiadamiania Ratunkowego i sporo niezłego sprzętu więc było by o czym pisać :)

#7 - fire man - 17-12-2009 11:12:00

Sorki chciałem poprawić mój błond Centrum Powiadamiania Kryzysowego:):)

#8 - mati - 17-12-2009 05:12:00

nie tylko Sierakowice tak dobrze prosperują u nas w powiecie ale również Żukowo i Przodkowo. W Przodkowie jest również muzeum pożarnictwa

#9 - wiolcia1976 - 18-12-2009 02:12:00

ta remiza nic sie nie zmienila a szczegolnie sala bawilam tam sie na weselu mojej kuzynki i bylo super ;D

#10 - Orzech - 20-12-2009 03:12:00

Fajna Scania, oby jak najwięcej OSP miały nowe samochody.

Newsletter
Bądź z nami na bieżąco!

Wyślemy na Twój adres informację, abyś nie ominął niczego.

Logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasło? Przypomnij!

Najnowsze zdjęcia użytkowników
Reklama
Najnowsi użytkownicy
ospbroniszow
twojeantykis1
wakacjedoasutraliafr
Piterek97
Piterek97

W serwisie jest: 0 zarejestrowanych użytkowników i 905 gości.

Nasz świeżak: ospbroniszow.


Strona GłównaAktualnościRedakcjaRejestracjaO nasOferta reklamowaOferta szkoleniowaFAQPolityka prywatności

Wszelkie prawa zastrzeżone - Remiza.com.pl - 2006 - 2011 | ISSN 2080-2625

strony www Gdańsk MiroArt MiroArt - od początku z nami!
Kopiowanie jakichkolwiek treści z serwisu bez zgody autora surowo zabronione.
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy użytkowników.