Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności, czyli kiedy wezwać Pogotowie Ratunkowe?
2008-10-19, o 16:34 - Oomphiak, czytany 9730 razy.

Przypadkiem, z którym niewątpliwie można się spotkać najczęściej, jest krótkotrwała utrata przytomności. Jej przyczyn jest wiele: od silnego stresu, poprzez niedotlenienie, do zadziałania silnego bodźca bólowego czy pogorszenia stanu chorobowego.
Kiedy osoba traci równowagę, jest jej słabo, ma zaburzenia widzenia, blednie, występuje chwilowe zaburzeniem świadomości, ale bez jej pełnej utraty mamy doczynienia z zasłabnięciem. Należy wtedy rozpiąć kołnierzyk/apaszkę, poluzować krawat, u mężczyzn rozpiąć spodnie, podać poszkodowanemu szklankę wody i zwiększyć dopływ świeżego powietrza. Nasze działanie powinno spowodować szybką poprawę stanu chorego.
Kolejnym przypadkiem jest omdlenie, czyli krótkotrwała utrata przytomności. Do najczęstszych przyczyn omdleń należą silne negatywne bodźce, (np. widok krwi), niepomyślna wiadomość, silny lęk, nieprzyjemne zapachy, duszne pomieszczenia, silny ból. Kiedy widzimy jak dochodzi do omdlenia powinniśmy ułożyć poszkodowanego na plecach i zastosować pozycję czterokończynową, czyli jednocześnie unieść kończyny górne i dolne.Ważnym aspektem jest, aby u kobiet w zaawansowanej ciąży zastosować ułożenie na lewym boku (bądź podłożenie poduszki lub koca pod prawy bok w pozycji na plecach) zamiast pozycji czterokończynowej.
Zapewnijmy poszkodowanemu dostęp świeżego powietrza, poluźnijmy krawat / apaszkę, rozepnijmy kołnierzyk i spodnie. Do momentu odzyskania przytomności - kontrolujmy parametry życiowe. Jeśli po 1 - 2 minutach świadomość nie powraca, należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pogotowie.
Pozycja boczna jest bardzo prosta w wykonaniu i nie wymaga dużego nakładu sił. Jednocześnie, w przypadku zaniku funkcji życiowych, pozwala na szybkie odwrócenie ofiary w celu prowadzenia resuscytacji krążeniowo - oddechowej (RKO). Stosujemy ją zarówno w przypadku nie odzyskania przytomności, jak i w momencie, gdy poszkodowany stracił przytomność, zanim się na niego natknęliśmy.
Oto kilka prostych instrukcji, które pomogą nam wykonać nam PBU:
sponsora
- Jeśli poszkodowany ma okulary zdejmij je,
- Uklęknij przy poszkodowanym i upewnij wyprostuj jego obie nogi,
- Rękę bliższą tobie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała, w kształcie litery L, przy czym po zgięciu łokcia dłoń powinna być skierowana ku górze.
- Dalsza rękę przełóż w poprzek klatki piersiowej i ułóż stroną grzbietową przy bliższym tobie policzku,
- Zegnij w kolanie dalszą (względem Ciebie) nogę poszkodowanego,
- Łapiąc za bark i biodro obróć ratowanego na bok w twoim kierunku,
- Ułóż kończynę, za którą przetaczałeś poszkodowanego w ten sposób, aby staw skokowy znalazł się na wysokości stawu kolanowego nogi leżącej przy ziemi,
- Udrożnij drogi oddechowe, ułóż rękę poszkodowanego tak, aby kciuk blokował ewentualne opadnięcie głowy,
- Kontroluj funkcje życiowe.
kiedyś byli u mnie w szkole na 'pokazie' pierwszej pomocy i wiele z tego zapamiętałam :)
no i zaczęłam się tym interesować :)
Aby dodać komentarz, musisz sie zalogować. Nie masz konta? Rejestracja





katarinnna
Komentarzy: 97